Dekoracja mebli

Malowanie szafy – jaka farba do malowania mebli sprawdzi się najlepiej?

Farba do malowania mebli

Masz w domu szafę, która przestała pasować do wnętrza, ale nadal jest bardzo funkcjonalna i potrzebna? Nie pozbywaj się jej od razu! Nadaj swojej szafie drugie życie przez malowanie. Wybierz odpowiednią farbę i stwórz sobie oryginalny mebel, spójny z wystrojem mieszkania.

Kryteriów wyboru mebli jest wiele, ale przede wszystkim muszą one spełniać dwa z nich: pasować do wnętrza oraz służyć dobrych kilka lat. Problem z tym założeniem pojawia się wraz z diametralną zmianą gustu i gruntownym remontem. Ściany zmieniają kolor, a niektóre elementy wyposażenia przestają współgrać z nowym wystrojem.

Część mebli zapewne znajdzie nowych właścicieli, ale co zrobić z praktyczną szafą (niejednokrotnie robioną pod wymiar), której jedyną wadą jest nieodpowiedni kolor? Przemaluj ją! Dobry pomysł i odrobina farby wystarczą ci do stworzenia unikatowego mebla, który doskonale wpisze się w trendy i nowe wnętrze.

Farba do malowania mebli – dobierz ją odpowiednio do powierzchni

Malowanie szafy na biało pozwoli ci dopasować mebel do wnętrza w stylu skandynawskim. Z kolei za sprawą farby tablicowej stworzysz na szufladach przestrzeń do opisania konkretnych komór – co pomoże twoim dzieciom w utrzymaniu porządku i prawidłowej segregacji ubrań. A może pokryjesz szafę ciekawym wzorem, by stała się ozdobą wnętrza?

Jak widzisz, rozwiązań gotowych do wcielenia w życie jest dużo. Podoba ci się któryś pomysł? Pewnie w twojej głowie pojawia się teraz pytanie: jak pomalować szafę? Zadanie nie jest trudne. Musisz jedynie pamiętać o odpowiednim doborze farby do odnawianej powierzchni. Co wybrać?

  • W celu renowacji mebla pokrytego laminatem, użyj farby ftalowej lub akrylowej. Nie zdziw się, jeśli trzeba będzie położyć kilka cienkich warstw produktu, nim pojawi się pożądany efekt. Żeby twoja praca nie poszła na marne, na początku użyj podkładu.
  • Jak przemalować szafę z drewna? Zastosuj na niej farbę kredową, alkidową lub niezawodną emulsję akrylową. Podczas renowacji dobrze sprawdzi się emalia akrylowa do drewna i metalu SUPERMAL®. Doskonale kryje, jest łatwa w aplikacji, a także ma łagodny zapach. Pomalujesz nią zarówno drewno, jak i materiały drewnopochodne.
  • Powierzchnię fornirowaną (czyli pokrytą naturalną okleiną) pomaluj preparatem przeznaczonym do drewna.

Malowanie starej szafy - dobranie odpowiedniej farby

Cechy techniczne farby – na które warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które pokryją drewno i okleinę. Trudno o produkt uniwersalny. Podczas wyboru odpowiedniej emalii, kieruj się jej cechami technicznymi. Sprawdź ile warstw musisz nanieść, by uzyskać odpowiednie krycie. Doczytaj, czy farba jest łatwa w aplikacji, jak długo schnie oraz jaki wydziela zapach.

Jeśli przemalowywana przez ciebie szafa stanie finalnie w pokoju najmłodszych domowników, sprawdź konieczne, czy wybrana emulsja jest bezpieczna dla dzieci. Śmiało sięgnij na przykład po emalię akrylową do drewna i metalu Śnieżka Moje Deko, która spełnia wymagania norm PN-EN 71-2 i PN-EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”.

EMALIA AKRYLOWA DO DREWNA I METALU MOJE DEKO

 

Farba do malowania mebli – jak ją nakładać, by uzyskać zamierzony efekt?

Przed przystąpieniem do malowania koniecznie przeczytaj kartę techniczną wybranego produktu. Znajdziesz w niej m.in.: zalecenia producenta dotyczące przygotowania podłoża oraz informację o ilości warstw, które musisz nałożyć, by uzyskać pożądany efekt. Nie bagatelizuj tych wskazówek. Precyzja i cierpliwość to klucz do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu na odnawianej powierzchni. Skrócenie czasu schnięcia lub złe przygotowanie produktu może negatywnie odbić się na wyniku twojej pracy.

Emalię nakładaj cienkimi warstwami. Podczas malowania drewna pamiętaj, żeby po nałożeniu pierwszej powłoki, delikatnie przeszlifować szafę. Usuniesz w ten sposób nierówności farby i odstające włókna. Po tym zabiegu koniecznie odkurz powierzchnię.