Dekoracja mebli

Malowanie mebli z okleiny na biało w stylu skandynawskim

malowanie mebli z okleiny na biało

Styl skandynawski od kilku lat cieszy się ogromną popularnością w dziedzinie urządzania wnętrz. Ów trend szczególnie ciekawie prezentuje się w kuchni – delikatne barwy na ścianach i białe meble to marzenie wielu osób. Ty także możesz uzyskać wymarzony skandynawski efekt bez konieczności wymiany całego umeblowania. Malowanie mebli z okleiny na biało to jedna z najpopularniejszych ostatnimi czasy metod na odnowienie kuchni. Sprawdź, jak zrobić to w kilku prostych krokach.

Malowanie mebli z okleiny na biało – modny trend w stylu skandynawskim

Białe meble to podstawa do stworzenia stylu skandynawskiego w kuchni. W towarzystwie jasnych ścian i podłogi, doskonale odbijają światło, powiększając optycznie nawet niewielką przestrzeń. Sprawdzą się zarówno w odrębnym pomieszczeniu kuchennym, jak i w przypadku aneksu, połączonego z salonem. Białe meble łatwo połączysz z wystrojem innych pomieszczeń. Ponadto są uniwersalne i pasują wizualnie do większości aranżacji.

Jakie farby do koleiny meblowej wybrać?

Jeśli pragniesz mieć skandynawską kuchnię, nie musisz wymieniać starych mebli na nowe, nawet jeśli pokryte są okleiną. Możesz odnowić dotychczasowe umeblowanie w prosty sposób – wystarczy, że zdecydujesz się na malowanie mebli z okleiny na biało. Zastanawiając się jakie farby do koleiny meblowej użyć to obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne farby np. Śnieżka Moje Deko Dekoracja i renowacja, emalia akrylowa do drewna i metalu 125ml.

malowanie mebli z okleiny na biało - farby do okleiny meblowej

Farby do mebli z okleiny to produkty wodorozcieńczalne, szybkoschnące i łatwe w aplikacji. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, doskonale kryją i cechują się wysoką przyczepnością do wybranego podłoża. To produkty o zwiększonej trwałości – idealnie sprawdzą się więc do kuchni. Farby do mebli z okleiny nadają się np. do malowania mebli kuchennych z okleiny, drewna, tynków, elementów stalowych i dekoracyjnych.

Jak przygotować podłoże z okleiny do malowania?

Przed malowaniem mebli z okleiny odtłuść je i oczyść z zabrudzeń. Warto je także delikatnie zeszlifować wzdłuż wzoru drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji 400. Szczególnie ostrożnie manewruj papierem przy krawędziach – okleinę łatwo jest uszkodzić. Meble oczyść z kurzu i pyłu, powstałego przy ścieraniu, a następnie pokryj powierzchnię farbą podkładową, która zwiększa przyczepność i trwałość farby nawierzchniowej. Dla wygody i bezpieczeństwa, zanim przystąpisz do przygotowania i malowania, odkręć fronty od reszty konstrukcji. Nie jest to koniecznie, ale z pewnością ułatwi Ci pracę.

Jakich narzędzi używać do malowania na okleinie?

Meble najlepiej maluje się wałkiem dobranym do rodzaju farby. Wałek do farby akrylowej posiada włosie, które zostawia na meblu fakturę skórki pomarańczy. Możesz także wybrać wałek z gąbki, którym uzyskasz gładką powierzchnię. Wielkość narzędzi dobierz odpowiednio do wielkości i specyfiki mebli. Trudno dostępne zakamarki możesz pomalować pędzlem. Przyda ci się on w przypadku, kiedy meble mają wyżłobienia. Całkowite malowanie pędzlem jest oczywiście dozwolone, jest to jednak bardziej praco- i czasochłonne.

Wałek do malowania farbą do okleiny meblowej

Malowanie mebli w okleinie – W jaki sposób nanosić farbę?

Malowanie mebli z okleiny na biało zacznij od zakamarków i trudno dostępnych miejsc, najlepiej przy użyciu pędzla. Do większych powierzchni użyj wcześniej wybranego wałka. Maluj pewnymi ruchami, kładąc cienkie warstwy. Położenie zbyt dużej ilości farby jednorazowo może skutkować szybkim odpryśnięciem i pojawieniem się pęcherzyków powietrza. Po pomalowaniu pierwszą warstwą odczekaj ok. 8 godzin i delikatnie zeszlifuj powierzchnię, pozbywając się tym samym powstałych włókien. Usuń pył i nałóż kolejną warstwę. Ilość warstw koniecznych do pokrycia powierzchni zależna jest od koloru okleiny. Może okazać się, że dwie warstwy będą wystarczające, jednak przy ciemniejszym podkładzie, może zajść konieczność nawet 4-krotnego malowania. Po nałożeniu ostatniej warstwy odczekaj 24 godziny. Przykręć fronty do korpusu i metamorfoza gotowa!

Malowanie mebli z okleiny

Jak zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię?

Pomalowane dokładnie meble nie zawsze wymagają zabezpieczenia. Starannie przygotowana i odnowiona powierzchnia daje naturalny, miły dla oka efekt. Jeśli jednak dmuchasz na zimne, meble możesz zabezpieczyć woskiem, nadając efektowi głębi i matowej warstwy, lub lakierem – trwałym, odpornym środkiem o wykończeniu matowym, półmatowym, w półpołysku lub w połysku.