Dekoracja mebli

Malowanie krzeseł – jak nadać nowe życie starym meblom?

Malowanie krzeseł – jak nadać nowe życie starym meblom?

Jeśli chcesz odnowić stare meble, najlepszym pomysłem jest ich pomalowanie. Najczęściej procesowi renowacji poddawane są szafy, biurka czy stoły, jednak nowe życie możesz nadać także krzesłom. Nie wiesz, jaką wybrać farbę i od czego zacząć odnawianie? Zastanawiasz się, czy nie prościej będzie udać się do sklepu po nowe meble? Sprawdź, jak malowanie krzeseł może odnowić twoje wnętrze i jak zrobić to krok po kroku.

Białe meble w kuchni – modny trend w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich na całym świecie. Cechuje się prostotą, funkcjonalnością i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Skandynawski wystrój to jasne barwy, minimalizm w meblach i dekoracji. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami są biele, jasne beże i szarości. To właśnie biel króluje w kolorystyce mebli. Jeśli pragniesz uzyskać styl skandynawskiej prostoty i nie chcesz pozbywać się siedzisk w dobrym stanie, możesz je odnowić i nadać im zupełnie nowy wymiar. Renowacja krzesła jest niezwykle prosta i zapewnia spektakularne efekty.

Jaki rodzaj farby do krzeseł wybrać?

Najlepszym produktem do odnawiania umeblowania jest akrylowa farba do krzeseł drewnianych i innych mebli, np. Śnieżka Moje Deko – Dekorowanie i renowacja. To emalia w 100% bezpieczna dla domowników. Daje efekt pełnego krycia z wykończeniem połyskującym, satynowym, półmatowym lub matowym. Najlepiej sprawdzi się na drewnie surowym, jednak po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni, doskonale nadaje się do odnawiania starego umeblowania. To produkt łatwy w aplikacji, szybkoschnący i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Pozostaje jedno pytanie – jak odnowić stare krzesła i od czego należy zacząć cały proces renowacji mebli?

Jaki rodzaj farby do krzeseł wybrać?

Malowanie krzeseł przygotować podłoże do malowania

Malowanie krzesła na białoMalowanie krzeseł na biało rozpocznij od przygotowania podłoża, które pozwoli na skuteczne przyjęcie emalii. Zeszlifuj powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym i zaszpachluj ubytki. Odkurz całość z powstałego pyłu i umyj dokładnie wodą z detergentem, który zwiększy przyczepność farby oraz przetrzyj acetonem lub benzyną ekstrakcyjną. Po wyschnięciu mebla dokładnie zmatowij go drobnoziarnistym papierem o gradacji 400, a następnie ponownie odpyl. Tak przygotowanie krzesło jest gotowe do pomalowania.

Jakich narzędzi używać do malowania na okleinie?

Do malowania powierzchni najczęściej wybierane są wałki lub pistolety natryskowe. Przygotuj więc wałek piankowy lub flokowy, którymi pokryjesz powierzchnię jednolitą, gładką warstwą. Wałki nie pozostawiają smug i pasów podczas malowania, są niezwykle wygodne i szybko pokryjesz nimi duże powierzchnie. W zanadrzu miej także mały pędzelek, który umożliwi ci precyzyjne dotarcie do zakamarków i elementów dekoracyjnych.

W jaki sposób nanosić farbę na krzesło?

Przed tobą najważniejszy krok – nanoszenie farby. Jak pomalować krzesło na biało? Najlepiej zacznij od detali. Przy użyciu pędzelka pokryj trudno dostępne miejsca i zakamarki, a następnie wałkiem zacznij malować większe powierzchnie. Działaj zgodnie z metodą mokro na mokro – aplikuj emalię równomiernie, zachowując nachodzące na siebie pasy. Dzięki temu na powłoce nie będą widoczne smugi. Kolejną warstwę nałóż po około 4 godzinach. Dla uzyskania lepszego efektu szlifuj powierzchnię przed aplikacją kolejnej warstwy.

Jak zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię?

Choć nie jest to konieczne, odnowiony mebel zabezpieczyć możesz lakierem lub woskiem. Lakiery dzieli się na wodorozcieńczalne i poliuretanowe. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wodę i plamy. Pomogą ci uzyskać efekt matu, półmatu, półpołysku lub połysku. Z kolei wosk tworzy gładką warstwę, która pogłębia kolor mebli, może więc nieco zmienić kolorystykę białej powierzchni. Nie jest to metoda trwała, nie zapewnia także odporności na plamy i temperaturę. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskasz zabezpieczając krzesło lakierem.