Dekoracje do domu

Jak z taśmą malarską stworzyć wzór jodełki na ścianie?

Nakładanie taśmy malarskiej

Man preparing to paint ceiling by masking off the wall beneath it with blue painter's tape.

Proste nałożenie farby na ścianę dla nikogo nie powinno stanowić problemu. Nieco pod górkę zaczyna się robić, kiedy zapragniesz stworzyć jakiś ciekawy wzór. Najwygodniej możesz to zrobić przy użyciu specjalnego atrybutu – taśmy malarskiej. Cały sęk tkwi w tym, żeby wiedzieć, jak przykleić taśmę malarską do podłoża, by uniknąć potencjalnych kłopotów.

Jaka taśma malarska do krzywizn, a jaka do delikatnych podłoży? Rodzaje taśmy malarskiej

Na rynku możesz znaleźć kilka rodzajów taśmy malarskiej. Ich dobór zależy od charakteru podłoża.

Do ścian, na których występuje wiele kątów, np. na poddaszu, powinieneś zastosować specjalnie do takich sytuacji przystosowaną taśmę malarską do krzywizn, która jest wyjątkowo elastyczna.

Innym typem jest taśma malarska do delikatnych podłoży – ma ona słaby klej, co zapobiega oderwaniu fragmentów pokrycia.

Najpowszechniejszym rodzajem taśmy jest wersja papierowa – można ją zastosować do rozwiązania dylematu pod tytułem „jaka taśma malarska do odcinania kolorów”.

Warto wspomnieć, że nie ma osobnego produktu, jak taśma malarska do farb lateksowych. Musisz ją dobierać patrząc przede wszystkim na specyfikę podłoża, a nie to, czym będziesz je pokrywał.

Magnat latex matt lateksowa farba do wnętrz baza

Jak poprawnie odmierzać odległości przed naklejaniem taśmy malarskiej?

Cała sztuka w nakładaniu taśmy polega na zachowaniu symetrii. Dlatego powinieneś uzbroić się w metr, którym będziesz sprawdzał, czy odległości dzielące taśmę od wyznaczonej linii są równe. W ten sposób wyznaczysz linie pomocnicze, które okażą się niezwykle przydatne do precyzyjnego i sprawnego nałożenia taśmy malarskiej.
Miej także pod ręką poziomicę. Dzięki temu twoje wzory nie będą „fruwać” pomiędzy liniami.

Jak równo przykleić taśmę malarską?

Taśmę malarską powinieneś przyklejać w sposób ostrożny, płynnie rozwijając rolkę, jednocześnie dociskając ją do podłoża. Musisz trzymać się wyznaczonych wcześniej linii pomocniczych. Jeśli się zastosujesz do tych wskazówek, to symetria zostanie na pewno zachowana.
Taśmę naklejaj na przemian pod równymi kątami. Najlepiej, jeśli wcześniej na liniach pomocniczych zaznaczysz w równych odległościach punkty, gdzie ma się zbiegać taśma.

Kobieta nakłada taśmę malarską

Jak nakładać farbę, jeśli używasz taśmy malarskiej?

Niezależenie od tego, czy nakleiłeś taśmę malarską do delikatnych podłoży, czy zwykłą papierową, kluczowy jest sposób nakładania farby. Trzeba to robić sprawnie, pilnując jednocześnie, żeby w jakiś sposób nie odkleić taśmy.
Jeśli używasz taśm papierowych, musisz również uważać na to, żeby farba nie dostała się pod taśmę.

Jakiej farby użyć do uzyskania efektu jodełki na ścianie?

Dochodzimy do momentu, w którym chcemy nanieść atrakcyjny wzór jodełki na malowaną ścianę. Kiedy już go wyznaczysz, to możesz zabrać się do zaaplikowania farby. Jakiej najlepiej użyć? Możesz spróbować bardzo dobrze kryjących i wygodnych w nakładaniu farb lateksowych, np. tych o matowej fakturze. Są one jednowarstwowe i nie chlapią przy nakładaniu. To ważne cechy podczas malowania wzorów na ścianie.

Jak zerwać taśmę malarską bez uszkadzania farby?

Usuwanie taśmy ze ściany powinno przebiegać w stopniowy, równomierny sposób, aby zapobiec powstaniu problemu „taśma malarska zrywa farbę”. Zbyt gwałtowny ruch może dodatkowo popsuć wzór. Taśmę malarską możesz zerwać bezpośrednio po pomalowaniu ściany, kiedy zauważysz, że farba już zaczyna schnąć.