Dekoracje do domu

Jak uzyskać niebanalny efekt spękań na ścianie?

efekt spękań na ścianie - efekt spękanej farby

Jeśli znudziły ci się jednolite, monotonne ściany i pragniesz samodzielnie wprowadzić do wnętrza powiew świeżości, zdecyduj się na ciekawy element dekoracyjny np. efekt spękań na ścianie. Jednym z takich rozwiązań jest efekt starej ściany, który idealnie sprawdzi się w salonie w stylu shabby chic lub w romantycznej sypialni. Od czego warto zacząć? Jakie produkty i narzędzia będą ci potrzebne? W dalszej części poradnika dowiesz się, jak uzyskać efekt spękań krok po kroku.

Czego będziesz potrzebować, aby uzyskać efekt spękań na ścianie?

Aby uzyskać dekoracyjny efekt spękań na ścianie potrzebujesz przede wszystkim specjalnego, bezbarwnego lakieru do wizualnego postarzania. Niezbędna będzie także wierzchnia farba akrylowa w kolorze dominującym oraz tzw. farba dyspersyjna, której barwa uwidoczni się na spękaniach. Niezwykle modnym połączeniem kolorystycznym są barwy kontrastowe, które nadają wnętrzu barokowy, „bogaty” styl.

Jeśli wolisz delikatny efekt spękań na ścianie, wybierz barwy neutralne, dzięki którym twoje wnętrze zyska klasyczny, elegancki charakter. Narzędziami potrzebnymi do nałożenia produktów są wałek malarski oraz specjalny, szeroki pędzel do lakieru, np. Śnieżka Moje Deko Dekoracje i renowacje, gąbka lub wałek. Do przygotowania ściany pod dekoracje może przydać ci się także mydło malarskie, tynk, szpachelka, papier ścierny, odkurzacz, taśma i folia malarska.

efekt spękań na ścianie - pędzel

Efekt spękań na ścianie – krok po kroku

Na początek przygotuj ścianę pod malowanie – usuń z niej starą warstwę np. mydłem malarskim, a ewentualne ubytki wypełnij tynkiem. Powierzchnię dokładnie zeszlifuj i oczyść z pyłu i kurzu. Przygotowane podłoże pokryj farbą dyspersyjną wałkiem malarskim. Kolor farby dyspersyjnej uwidoczni się w powstałych spękaniach.

Odczekaj do momentu dokładnego wyschnięcia. Przy użyciu pędzla, wałka lub gąbki nałóż lakier dający efekt spękanej farby i zostaw powierzchnię do wyschnięcia. Pamiętaj, aby nakładać go podłużnymi ruchami i w jednym kierunku.

efekt spękań na ścianie - efekt spękanej farby

Na powierzchnię, która dokładnie wyschła, nałóż farbę akrylową w wybranym kolorze. Ścianę pomaluj jeden raz – szybkimi i zdecydowanymi ruchami. Pierwsze spękania będą widoczne już po upływie minuty, całkowity efekt uzyskasz po pięciu minutach. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć ścianę, po wyschnięciu farby pokryj powierzchnię bezbarwnym lakierem akrylowym.

Pamiętaj, że na efekt spękań na ścianie wpływa grubość naniesionego lakieru i farby akrylowej. Jeśli chcesz uzyskać drobne, delikatne pęknięcia, lakier i farbę wierzchnią nałóż cienkimi warstwami. Jeśli natomiast oczekujesz konkretnego, mocno widocznego efektu, nanieś na ścianę większą ilość obu produktów. Na wielkość i kształt spękań wpływ ma także rodzaj użytego narzędzia – drobną pajęczynę stworzysz gąbką, a większe, rzadziej rozstawione pęknięcia – pędzlem. Aby spękania były subtelne i delikatne, wybierz farbę dyspersyjną i akrylową w podobnych tonacją kolorach. Z kolei z pomocą barw kontrastowych uzyskasz wyraźny, intensywny efekt.

Finalny efekt zależy także od rodzaju farby. Wybierz produkty wodne i akrylowe. Niektórymi emulsjami nie uzyskasz bowiem wymarzonego efektu. Pamiętaj też o przeprowadzeniu próby na małym fragmencie ściany, przy użyciu konkretnej farby – poprawki po ostatecznym malowaniu nie są już możliwe.